вторник, 22 марта 2016 г.

REMEMBER. MOLDOVA vs. MALTA
Pe 24 martie naţionala Moldovei de fotbal va juca primul meci din acest an. Adversară va fi selecţionata Maltei. Cele două reprezentative s-au mai întâlnit de 6 ori. Moldova a repurtat trei victorii, a suferit o înfrângere, iar două meciuri s-au încheiat remiză. Golaverajul, de asemenea, ne este pozitiv: 7-6. Iată şi o retrospectivă a acestor partide.

Meciul №1
Malta – Moldova 0-2 (0-0).
Miercuri. 10 martie 1999. Amical.
Ta’ Qali. Stadion: The National Stadium. Spectatori: circa 350.
Malta: Ernest Barry (46’ Mario Muscat), Noel Turner, Richard Buhagiar (46’ Carmel Busuttil), Michael Spiteri, Brian Said, David Camilleri (82’ Paul Sixsmith), Gilbert Agius (46’ Michael Cutajar), Nicholas Saliba, David Carabott, Joseph Brincat (cpt.) (46’ Adrian Mifsud), Stefan Sultana (46’ Chucks Nwoko). Antrenor: Josif Ilic.
Moldova: Sergiu Dinov (Constructorul-93) înloc. 72’ Vasile Coşelev (Krîlia Sovetov), Oleg Fistican (Zimbru), Radu Rebeja (Zimbru) înloc. 64’ Sergiu Belous (Tiligul), Vitalie Maievici (Sheriff) înloc. 77’ Ivan Tabanov (Constructorul-93), Alexandru Guzun (Torpedo Zaporojie), Sergiu Stroenco (Tiligul, cpt.), Oleg Şişchin (Constructorul-93) înloc. 81’ Sergiu Rogaciov (Sheriff), Igor Oprea (Zimbru) înloc. 57’ Alexandru Suharev (Dnipro Dnepropetrovsk), Vladimir Gaidamaşciuc (Sheriff), Sergiu Epureanu (Zimbru), Sergiu Cleşcenco (Zimbru). Antrenor: Ivan Danilianţ.
Au marcat: Epureanu (74’), Suharev (87’).
A arbitrat: Roland Beck (Liechtenstein); asistenţi: Philip Agius, Charles Micallef (ambii din Malta).
Cartonaşe galbene: Stroenco (6’), Rebeja (30’) / Carabott (33’), Spiteri (42’).
La începutul lui martie 1999 selecţionatele naţională şi de tineret a Moldovei au efectuat un cantonament de o săptămână pe insula Malta. Prima reprezentativă se pregătea de întâlnirile cu Turcia şi Irlanda de Nord din cadrul preliminariilor CE-2000. Antrenorul Ivan Danilianţ a avut posibilitatea să probeze noi scheme de joc impuse de situaţia în care în primele meciuri oficiale nu au putut evolua Alexandru Curtianu şi Igor Oprea (descalificaţi) şi Ion Testimiţanu (accidentat). Debutul întâlnirii i-a surprins pe tricolori, gazdele ratând câteva ocazii bune de a înscrie prin Spiteri şi Carabott. Ai noştri au înţeles că gluma să îngroaşă şi au trecut la cârma jocului. Abia în min. 16 a fost consemnată prima acţiune periculoasă a oaspeţilor, când şutul lui Gaidamaşciuc a trecut milimetric pe lângă bară. Au urmat o serie de ocazii irosite de Sergiu Epureanu, Gaidamaşciuc şi Guzun. Până la încheierea primei părţi a jocului maltezii au reuşit un singur contraatac, însă destul de periculos prin Agius. La pauză antrenorul gazdelor, iugoslavul Josif Ilic, a efectuat 5 modificări. Acest lucru nu i-a încurcat pe „tricolori” să preia iniţiativa şi să continuie presingul. Au ratat din poziţii avantajoase Rebeja şi Şişchin. În min. 74 Sergiu Epureanu primeşte o pasă de la Belous, intră în careu şi trimite balonul în colţil scurt, pe lângă fundaşul venit să-l blocheze. În min. 87 Rogaciov, care cu o zi înainte a marcat 3 goluri în poarta maltezilor în meciul echipelor de tineret, urcă în atac pe extrema dreaptă după care îi pasează lui Suharev. Şutul acestuia la culţul lung este precis. Maltezii întreprind un ultim asediu la poarta apărată de Coşelev, însă Mifsud trimite balonul în bară. Ivan Danilianţ: „În linii mari am rămas satisfăcut de jocul discipolilor mei, dar oricând mai este loc de multă muncă”.

Meciul №2
Moldova – Malta 1-0 (1-0).
Miercuri. 16 august 2000. Amical.
Chişinău. Stadion: Republican. Spectatori: circa 7.000.
Moldova: Dinov (Constructorul-93) înloc. 46’ Eugen Hmaruc (Cernomoreţ Novorossiisk), Alexandru Covalenco (Tiligul), Valeriu Catânsus (Zimbru), Ion Testimiţanu (Bristol City) înloc. 62’ Iurie Osipenco (Constructorul-93), Radu Rebeja (Uralan), Sergiu Stroenco (Tiligul), Alexandru Curtianu (Zenit, cpt.) înloc. 63’ Vadim Boreţ (Zimbru), Igor Oprea (Zimbru) înloc. 70’ Vladimir Tanurcov (Sheriff), Adrian Sosnovschi (Saturn) înloc. 75’ Radu Talpă (Sheriff), Sergiu Epureanu (Zimbru) înloc. 56’ Oleg Şişchin (ŢSKA Moscova), Sergiu Rogaciov (Saturn). Antrenor: Alexandru Maţiura.
Malta: Mario Muscat, Noel Turner (46’ Jonathan Holland), David Carabott, Michael Said, Darren Debono, Luke Dimech, Carmel Busuttil (cpt.), Stefan Giglio (52’ Daniel Theuma), Djibril Sylla, David Camilleri (70’ Antoine Zahra), Gilbert Agius (20’ Chicks Nwoko; 83’ George Mallia). Antrenor: Josif Ilic.
A marcat: Rogaciov (45’+1’).
A arbitrat: Asim Hudiev (Azerbaidjan).
Cartonaşe galbene: Covalenco (38’) / Debono (47’), Sylla (88’).
Coperta programului meciului Moldova – Malta din 16 august 2000
Pentru Moldova aceasta a fost ultima partidă de verificare în preajma debutului din preliminariile CM-2002 contra selecţionatei Turciei (2 septembrie, Istanbul). În tribunele stadionului Republican s-a adunat destul de multă lume, însă cei circa 7.000 de spectatori au avut parte de un spectacol plictisitor în care ambele echipe au jucat lent, fără aşi crea ocazii periculoase. Când deja s-au consimat primele 45 de minute de joc „tricolorii” au reuşit să marcheze singurul gol al partidei. Testimiţanu a centrat de pe flancul drept. Portarul oaspeţilor a respins exact în picioarele lui Rogaciov, care a înscris dintr-un colţ ascuţit în poarta părăsită de Muscat. În această partidă a fost consemnat debutul la naţională a lui Radu Talpă de la Sheriff Tiraspol.

Meciul №3
Malta – Moldova 3-0 (1-0).
Miercuri. 13 februarie 2002. Turneul internaţional Rothmans Cup (ediţia a XI-a).
Ta’ Qali. Stadion: The National Stadium. Spectatori: circa 3.000.
Malta: Mario Muscat, Carlo Mamo, Jeffrey Chetcuti, David Carabott (cpt.) (87’ Ian Ciantar), Darren Debono, Luke Dimech, William Camenzuli, Chucks Nwoko (46’ Michael Mifsud), George Mallia, Joseph Brincat, Antoine Zahra (65’ Gilbert Agius). Antrenor: Sigfried Held.
Moldova: Alexei Jmurco (Politehnica), Liviu Andriuţă (Dacia), Eduard Grosu (Tiligul), Valeriu Andronic (Dinamo Bucureşti), Alexandru Budanov (Constructorul), Victor Barâşev jr. (Constructorul), Eugen Boicenco (Agro), Oleg Şişchin (Saturn, cpt.), Alexandru Golban (Dacia), Andrei Maţiura (Zimbru), Aurel Druţă (Constructorul) înloc. 80’ Ivan Zabolotnâi (Constructorul). Antrenor: Viktor Pasulko.
Au marcat: Mallia (36’, 54), Mifsud (90’).
A arbitrat: Darius Miezelis (Lituania); asistenţi: Charles Micallef, James Vella Clarke (ambii din Malta).
Cartonaşe galbene: Golban (19’), Şişchin (42’), Andriuţă (71’), Grosu (84’).
Cartonaşe roşii: Dimech (88’) / Barâşev jr. (88’) – ambii pentru lovirea intenţionată a adversarului.
Obţinând victoria în meciul cu Moldova,
selecţionata Maltei a câştigat Turneul Rothmans Cup
La ediţia a XI-a a Turneului internaţional Rothmans Cup disputat în Malta au fost ivitate naţionalele Ioradaniei, Lituaniei şi Moldovei. Întâlnirea cu gazdele a fost ultima (în primul meci „tricolorii” au cedat în faţa balticilor 0-1, după care au învins reprezentativa Iordaniei cu scorul de 2-0). Şi cum în ultima zi a turneului Lituania a cedat surprinzător în faţa iordanienilor (0-3) meciul Malta – Moldova urma să decidă învingătoarea competiţiei. Ai noştri aveau neapărat nevoie de victorie, maltezii erau mulţumiţi şi cu o remiză. Partida a prtat un caracter dur: în min. 87 căpitanul gazdelor Carabott şi-a fracturat piciorul în duelul cu Grosu, iar peste un minut Dimech şi Barâşev au aplicat reciproc nişte pumni, fiind trimişi la vestiare. Gazdele au jucat mai bine şi au obţinut o victorie meritată. Pe lângă cele 3 goluri marcate maltezii au irosit încă un şir de ocazii (de două ori balonul a nimerit în barele porţii apărate de Jmurco). În prima repriză balonul a nimerit în transversală şi după şutul lui Andrei Maţiura. În rest ocazii nu prea am avut. Astfel, Malta a câştigat trofeul Rothmans Cup pentru a doua oară în istorie (primul succes a fost consemnat în 1992), iar Moldova a ocupat ultimul loc, la egalitate de puncte cu Iordania, dar cu un golaveraj inferior.

Meciul №4
Malta – Moldova 0-0.
Sâmbătă. 14 februarie 2004. Turneul internaţional din Malta (ediţia a XII-a).
Ta’ Qali. Stadion: The National Stadium. Spectatori: circa 1.000.
Malta: Mario Muscat, Ian Azzopardi, Jeffrey Chetcuti (cpt.), Brian Said, William Camenzuli (46’ Antoine Zahra), Stefan Giglio, Noel Turner, Claude Mattocks, Ivan Woods, Joe Brincat (43’ Gareth Sciberras), Cleaven Frendo (65’ Etienne Barbara). Antrenor: Horst Heese.
Moldova: Alexandru Melenciuc (FC Tiraspol), Liviu Andriuţă (Dacia), Corneliu Popov (Dacia), Nicolae Josan (FC Tiraspol) înloc. 74’ Alexandru Namaşco (FC Tiraspol), Valeriu Catânsus (Cernomoreţ Odesa), Alexei Savinov (fără club), Sergiu Covalciuc (Karpatî, cpt.) înloc. 81’ Boris Cebotari (Zimbru), Andrei Corneencov (FC Tiraspol), Alexandru Golban (Dacia), Vadim Boreţ (Sheriff) înloc. 67’ Ion Testimiţanu (Sheriff), Denis Calincov (Anderlecht). Antrenor: Viktor Pasulko.
A arbitrat: Valeri Veliciko (Belarus); asistenţi: Konrad Borg, Joe Camilleri (ambii din Malta).
Cartonaşe galbene: Mattocks (13’) / Golban (90’).
Cartonaşe roşii: antrenorul Pasulko (90’ – pentru proteste) / Sciberras (90+3’ – pentru accidentarea intenţionată a adversarului).
William Camenzuli luptă pentru balon cu Vadim Boreţ
Moldova a jucat pentru a doua oară consecutiv la Turneul internaţional din Malta, care nu se mai numea Rothmans Cup (lupta cu fumatul era în toi). Din lot au lipsit majoritatea jucătorilor de bază: Rebeja (era certat cu antrenorul Pasulko), Dadu (accidentat), Hmaruc, Cleşcenco, Covalenco, Rogaciov, Stanislav Ivanov, Cebotari, Olexici (toţi nu au fost lăsaţi să se prezinte la selecţionată de cluburile lor), Priganiuc (era în căutare de echipă). În aceste condiţii în meciul cu Malta au debutat la naţională patru fotbalişti: Popov, Josan, Alexandru Namaşco şi Corneencov. La maltezi Joe Brincat a disputat meciul de adio (103) la naţională. Selecţionata Moldovei a dominat meciul. Numai în prima repriză băieţii noştri au ratat trei ocazii bune de a marca. Cel mai bine s-a prezentat Calincov care în acea perioadă evolua la Anderlecht Bruxelles. În repriza secundă meciul s-a echilibrat, iar în minutele suplimentare Melenciuc a salvat echipa de la înfrângere, respingând in extremis şutul lui Barbara. Finalul meciului în general a fost plin de evenimente. Golban a atacat dur un adversar, primind pe merit cartonaş galben. A urmat replica lui Giglio, dar arbitrul nu l-a pedepsit. În schim l-a trimis în tribună pe Pasulko care şi-a exprimat nemulţumirea faţă de prestaţia arbitrului. Încă peste trei minute Sciberras a primit direct „roşu” pentru accidentarea intenţionată a lui Golban. În clasamentul final al turneului Moldova din nou s-a clasat pe ultimul loc cu un singur punct la activ. Competiţia a fost câştigată de selecţionata de tineret a Belarusului, urmată de Estonia şi Malta.

Meciul №5
Moldova – Malta 1-1 (0-0).
Sâmbătă. 24 manie 2007. Preliminariile ediţiei a 13-a a CE (grupa C).
Chişinău. Stadion: Zimbru. Spectatori: 8.033.
Moldova: Sergiu Paşcenco (Sheriff), Victor Golovatenco (FC Tiraspol), Alexandru Epureanu (FC Moscova), Ghenadie Olexici (Amkar), Radu Rebeja (FC Moscova, cpt.), Victor Comlionoc (Obolon), Denis Zmeu (FC Vaslui) înloc. 63’ Stanislav Ivanov (FC Moscova), Sergiu Namaşco (Sheriff) înloc. 81’ Sergiu Dadu (Midtjylland), Vitalie Bordian (Metallist), Viorel Frunză (CFR Cluj-Napoca) înloc. 74’ Sergiu Alexeev (Sheriff), Igor Bugaiov (Cernomoreţ Odesa). Antrenor: Igor Dobrovolski.
Malta: Justin Haber, Brian Said, Roderick Briffa, Luke Dimech, Gilbert Agius, Michael Mifsud (90’+2’ Gareth Sciberras), Ivan Woods (77’ Kevin Sammut), George Mallia, Andre Schembri (70’ Daniel Bogdanovic), Kenneth Scicluna, Jamie Pace. Antrenor: Dusan Fitzel.
Au marcat: A. Epureanu (85’) / Mallia (73’). În min. 24’ Frunză a ratat un penalty.
A arbitrat: Vusal Aliyev; asistenţi: Azad Huseynov, Aydin Alakbarov (toţi din Azerbaidjan).
Cartonaşe galbene: A. Epureanu (35’), Frunză (38’), Rebeja (53’), Olexici (90’+3’) / Briffa (26’).
Cartonaşe roşii: Dadu (84’) / Dimech (84’) – ambii pentru lovirea intenţionată a adversarului.
Coperta programului meciului Moldova – Malta din 24 manie 2007
Moldova şi Malta au făcut parte din grupa C a preliminariilor Campionatului European, turneul final al căruia a avut loc în anul 2002 în Austria şi Elveţia. În aceeaşi grupă au mai evoluat Grecia, Turcia, Norvegia, Bosnia şi Herţegovina şi Ungaria. Meciul de la Chişinău a avut un gust amar pentru microbiştii moldoveni. În prima repriză Viorel Frunză a ratat o lovitură de la 11 metri. După pauză oaspeţii au deschis scorul. Sergiu Dadu, intrat în teren în min. 81, nici n-a reuşit să pună piciorul pe balon că a şi fost trimis la vestiare după o altercaţie cu Luke Dimech. Noroc de Alexandru Epureanu care a reuşit să egaleze cu cinci minute înainte de fluierul final. În acest meci la naţională şi-a făcut debutul Denis Zmeu.

Meciul №6
Malta – Moldova 2-3 (0-3).
Miercuri. 17 octombrie 2007. Preliminariile ediţiei a 13-a a CE (grupa C).
Ta’ Qali. Stadion: The National Stadium. Spectatori: circa 7.000.
Malta: Justin Haber, Ian Azzopardi (90+1’ Udochukwu Nwoko), Brian Said, Luke Dimech, Roderick Briffa, Michael Mifsud, Ivan Woods, George Mallia, Andre Schembri (46’ Andrew Cohen), Kenneth Scicluna (46’ Terence Scerri), Jamie Pace. Antrenor: Dusan Fitzel.
Moldova: Sergiu Paşcenco (Sheriff), Sergiu Stroenco (Tiligul-Tiras), Sergiu Laşcencov (Karpatî), Victor Golovatenco (FC Himki), Nicolae Josan (Iskra-Stal), Victor Comlionoc (SKA Rostov pe Don, cpt.) înloc. 69’ Sergiu Namaşco (FC Tiraspol), Andrei Corneencov (Sheriff), Alexandru Gaţcan (Rubin) înloc. 77’ Denis Zmeu (FC Vaslui), Vitalie Bordian (Metallist), Viorel Frunză (Ceahlăul) înloc. 83’ Anatol Doroş (Standard Baku), Igor Bugaiov (Cernomoreţ Odesa). Antrenor: Igor Dobrovolski.
Au marcat: Scerri (71’), Mifsud (84’ – penalty) / Bugaiov (24’ – penalty), Frunză (31’, 35’).
A arbitrat: Igor Işcenko; asistenţi: Serghei Ţîmbal, Oleg Plujnik (toţi din Ucraina).
Cartonaşe galbene: Dimech (13’), Scicluna (25’), Woods (74’) / Gaţcan (10’), Stroenco (11’), Golovatenco (56’), Paşcenco (61’), Corneencov (86’).
Cartonaş roşu: Golovatenco (88’– pentru cumul de cartonaşe galbene).
Eroii meciului cu Malta din 17 octombrie 2007.
Igor Bugaiov îl felicită pe Viorel Frunză
Meciul retur cu Malta a fost plin de suspans. După o pauză de şase ani la naţională a evoluat regretatul Sergiu Stroenco în vârstă de 40 (!) de ani. A fost al 46-lea meci sub tricolor al fundaşului lui Tiligul-Tiras. Moldovenii au dominat clar în prima repriză. Primul gol a fost marcat de Bugaiov din penalty, după ce în careu a fost faultat Gaţcan. Frunză (ghinionistul din meciul tur) a majorat scorul după finalizarea unei pase-şut a lui Gaţcan. Tot el a înscris şi golul trei cu o lovitură la vinclul porţii. Maltezii au redus din handicap în min. 77 prin Scerri, iar în min. 84 Mifsud a transformat o lovitură de la 11 metri. Finalul meciului a fost dramatic. Paşcenco a parat cu un reflex extraordinar şutul trimis de Mallia. Golovatenco a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar în prelungiri şutul lui Pace a nimerit în bară. În clasamentul final al grupei C Moldova a ocupat locul 5 cu 12 puncte la activ, iar Malta s-a clasat pe ultima poziţie (5 puncte).