пятница, 5 февраля 2016 г.

TOTALURILE ANULUI 2015. Cupele europene (2)
În sezonul 2015/16, Dacia Chişinău a jucat pentru a 10-a oară în cupele europene. Anul trecut evoluţia echipei a fost constantă. Fără mari realizări, dar şi fără mari decepţii. Mai bine zis: „nici prea-prea, nici foarte-foarte”... În turul întâi de calificare „lupii galbeni” au trecut de modesta Renova din satul macedonean Džepčište, iar în turul următoar a cedat în faţa slovacilor de la MŠK Žilina.

Ediţia 2015/16
Liga Europa UEFA
Turul I de calificare
Renova (Džepčište, Macedonia) – Dacia 0-1 (0-1).
A marcat: Roşca (12’).
30 iunie 2015. Skopje. Stadion: Nacionalna Arena Filip II Makedonski. Spectatori: circa 1.500.
Renova: Saljadin Mustafi, Agron Memedi, Visar Musliu, Izair Emini, Fisnik Nuhi (cpt.), Emran Ramadani (80’ Remzifaik Selmani), Argjent Gafuri, Bashkim Velija (46’ Medzit Neziri), Nenad Miskovski, Gjorgi Mojsov, Jasmin Mecinović (70’ Ljavdrim Skenderi). Antrenor: Chatip Osmani.
Dacia: Artiom Gaiduchevici, Mihai Roşca, Sergiu Cojocari (46’ Maksim Gavrilenko), Veaceslav Posmac (cpt.), Evhen Lozovoi, Sapol Mani, Eugeniu Cociuc, Viaceslav Pidnebennoi (46’ Serhii Zaghinailov), Volodimir Zastavnîi, Vasili Pavlov (64’ Maxim Mihaliov), Abdoul-Gafar Mamah. Antrenor: Igor Dobrovolski.
A arbitrat: Eiko Saar; asistenţi: Silver Koiv, Dmitri Vinogradov; al 4-lea official: Kristo Külljastinen (toţi din Estonia).
Cartonaşe galbene: Mecinovic (62’), Mojsov (68’) / Lozovoi (35’), Mani (47’), Zaghinailov (67’), Cociuc (76’), Roşca (90’+3).
Evhen Lozovoi intervine la una din fazele de atac ale gazdelor
Adversara vicecampioanei Moldovei, Dacia Chişinău, în turul întâi de calificare a fost clubul Renova din localitatea Džepčište. În 2015 această echipă a ocupat locul 4 în campionatul Macedoniei şi a ajuns până în semifinalele Cupei. Renova a mai jucat de cinci ori în cupele europene (în 2010 chiar în Liga Campionilor UEFA), dar n-a realizat vre-un succes notabil. În întâmplător după tragerea la sorţi Ruslan Kmit, preşedintele Daciei, a declarat: „Cred că adversarul este accesibil”. În ajunul meciului era optimist şi antrenorul Igor Dobrovolski: „Noi vom ataca. Va fi un meci dificil, ca şi toate partidele din cupele europene. Suntem obligaţi să ne calificăm mai departe”. Oaspeţii au jucat mai bine şi au obţinut o victorie meritată. Singurul gol a fost marcat de Mihai Roşca deja în debutul partidei. Fundaşul naţionalei de tineret a fructificat o centrare a lui Eugeniu Cociuc în minutul 12. În repriza secundă tot chişinăuienii au ratat o ocazie imensă prin căpitanul Veaceslav Posmac.

Dacia – Renova 4-1 (1-1).
Au marcat: Cociuc (9’), Jardan (55’), Pavlov (60’), Lozovoi (88’) / Emini (32’).
9 iulie 2015. Orhei. Stadion: Complexul Sportiv Raional. Spectatori: circa 800.
Dacia: Artiom Gaiduchevici, Mihai Roşca, Veaceslav Posmac (cpt.), Viorel Frunză (52’ Vasile Jardan), Maxim Mihaliov, Sapol Mani (52’ Evhen Lozovoi), Eugeniu Cociuc, Maksim Gavrilenko, Volodimir Zastavnîi, Vasili Pavlov (75’ Alexandru Bejan), Abdoul-Gafar Mamah. Antrenor: Igor Dobrovolski.
Renova: Saljadin Mustafi, Medzit Neziri, Agron Memedi, Visar Musliu, Burim Sadiki, Izair Emini, Emran Ramadani (80’ Eljmedin Redzepi), Argjent Gafuri (cpt.), Nenad Miskovski, Gjorgi Mojsov (71’ Ljavdrim Skenderi), Jasmin Mecinovic (71’ Fatjon Jusufi). Antrenor: Chatip Osmani.
A arbitrat: Denis Şcerbakov; asistenţi: Andrei Ghetikov, Dmitri Juk; al 4-lea official: Vitali Sevostianik (toţi din Belarus).
Cartonaşe galbene: Mamah (41’), Gavrilenko (44’) / Sadiki (38’).
Jucătorii Daciei celebrează golul marcat de Vasili Pavlov (N23)
Până la meciul retur cu Renova cea mai categorică victorie a Daciei în cupele europene a fost înregistrată în sezonul 2003, când „galben-albaştrii” au învins cu 4-1 formaţia Gøtu Ítróttarfelag (Gøta, Insulele Feroe) în Cupei UEFA Intertoto. Pe 9 iulie 2015 acest record a fost repetat. Partida s-a jucat în condiţii climaterice dure. Temperatura aerului era de peste 30 de grade Celsius. Prima repriză a fost echilibrată. Gazdele au deschis rapid scorul prin Eugeniu Cociuc (min. 9), însă oaspeţii au egalat până la pauză datorită reuşitei lui Izair Emini. În repriza secundă „lupii galbeni” au marcat rapid două goluri (de menţionat că Vasile Jardan a înscris la doar trei minute după ce a fost introdus pe teren) şi au liniştit jocul. Punctul pe „i” l-a pus Evhen Lozovoi care de asemenea a fost introdus pe teren în partea a doua a meciului. „Rezultatul ne satisface pe toţi. Şi echipa, şi suporterii sunt mulţumiţi. Prima repriză a fost una dezechilibrată. Dacă marcam încă un gol, puteam să fim mai liniştiţi”, a menţionat Igor Dobrovolski.

Turul II de calificare
Dacia – MŠK Žilina (Slovacia) 1-2 (0-0).
Au marcat: Mihaliov (80’) / Jelić (53’, 59’).
16 iulie 2015. Chişinău. Stadion: Zimbru. Spectatori: circa 3.800.
Dacia: Artiom Gaiduchevici, Mihai Roşca, Vasile Jardan (68’ Viorel Frunză), Veaceslav Posmac (cpt.), Evhen Lozovoi, Sapol Mani (46’ Maxim Mihaliov), Eugeniu Cociuc, Maksim Gavrilenko, Volodimir Zastavnîi, Vasili Pavlov (57’ Slaven Stjepanović), Abdoul-Gafar Mamah. Antrenor: Igor Dobrovolski.
MŠK Žilina: Miloš Volešák, Milan Škriniar, Miroslav Káčer, Jakub Paur (66’ Jaroslav Mihalík), Matej Jelić, Viktor Pečovský (cpt.), Lukáš Čmelík (85’ Nikolas Špalek), Denis Vavro, Bojan Letić, László Bénes (89’ Michal Škvarka), Ernest Mabouka. Antrenor: Adrián Guľa.
A arbitrat: Barış Şimşek; asistenţi: Kemal Yilmaz, Serdar Diyadin; al 4-lea official: Deniz Coban (toţi din Turcia).
Cartonaşe galbene: Gavrilenko (35’), Roşca (90’+3) / Káčer (76’), Škriniar (90’+3).
Mihai Roşca luptă pentru balon cu Milan Škriniar
sub privirea lui Sapol Mani
Anterior Dacia şi MŠK Žilina s-au mai întâlnit în cupele europene. În sezonul 2009/10 slovacii au învins în meciul tur cu scorul de 2-0, după care s-au impus şi la Chişinău cu 1-0. Înaintea meciului toţi specialiştii menţionau că cel mai periculos jucător din lotul oaspeţilor este croatul Matej Jelić. Golgeterul campionatului Slovaciei în sezonul 2014/15 cu 19 reuşite la activ, în turul I de calificare cu Glentoran Belfast a marcat 4 goluri. „Am văzut rezumatul ultimului meci. Am studiat calităţile acestui atacant şi vom continua să analizăm adversarul. Cred că ne vom descurca”, declara optimist în ajunul meciului Veaceslav Posmac. N-a fost să fie... În repriza secundă în decurs de 6 minute Jelić a înscris două goluri şi practic a pecetluit soarta calificării. Înaintaşul oaspeţilor a fost aproape de a realizarea chiar un hat-trick, însă balonul a nimerit în transversala porţii apărată de Artiom Gaiduchevici. Gazdele au redus din handicap prin Maxim Mihaliov, care a executat perfect o lovitură liberă. Pe finalul meciului chişinăuienii au avut şi şansa egalării, dar n-au profitat de ocaziile create. În prelungiri adversarii s-au luat la harţă, însă intervenţia promtă a arbitrului turc Barış Şimşek i-a liniştit. „Suntem foarte dezamăgiţi de acest rezultat. Nu pot spune că am fost învinşi. Mai degrabă noi singuri ne-am învins”, regreta după meci atacantul Vasili Pavlov.

MŠK Žilina – Dacia 4-2 (1-0).
Au marcat: Vavro (15’), Káčer (50’), Škvarka (62’), Paur (85’) / Cociuc (64’), Leuca (87’).
23 iulie 2015. Žilina. Stadion: Pod Dubňom (MŠK Žilina). Spectatori: 3.856.
MŠK Žilina: Miloš Volešák, Milan Škriniar, Miroslav Káčer, Matej Jelić, Viktor Pečovský (cpt.), Lukáš Čmelík (73’ Jakub Paur), Denis Vavro, Michal Škvarka (66’ László Bénes), Bojan Letić, Jaroslav Mihalík (81’ Nikolas Špalek), Ernest Mabouka. Antrenor: Adrián Guľa.
Dacia: Artiom Gaiduchevici, Mihai Roşca, Veaceslav Posmac (cpt.), Viorel Frunză (55’ Maksim Gavrilenko), Evhen Lozovoi, Maxim Mihaliov, Sapol Mani (55’ Vasili Pavlov), Eugeniu Cociuc, Viaceslav Pidnebennoi (55’ Petru Leuca), Volodimir Zastavnîi, Abdoul-Gafar Mamah. Antrenor: Igor Dobrovolski.
A arbitrat: Sandro Schärer; asistenţi: Sandro Pozzi, Johannes Vogel; al 4-lea official: Alain Bieri (toţi din Elveţia).
Cartonaşe galbene: Letić (44), Mihalík (48’) / Zastavnîi (52’), Roşca (74’), Pavlov (90’), Mihaliov (90’+2).
Cartonaş roşu: Lozovoi (30’ – fault dur).
Matej Jelić n-a marcat în meciul retur,
dar din nou a fost cel mai periculos atacant al slovacilor
Vicecampioana Slovaciei s-a dovedit a fi mai bună şi în cel de-al doilea meci cu vicecampioana Moldovei. Suporterii Daciei au sperat la o minune în retur, însă ea nu s-a produs. Soarta partidei a devenit clară în minutul 30 când oaspeţii au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Evhen Lozovoi (a comis un faul dur la Bojan Letić). Până la acest episod oaspeţii au deschis scorul prin Denis Vavro. După pauză Káčer şi Škvarka au ridicat scorul la 3-0. Dacia a redus din handicap prin Eugeniu Cociuc după o pasă a lui Vasili Pavlov. După ce slovacii au înscis din nou, scorul final a fost stabilit de nou intratul Petru Leuca. El a profitat de o eroare în defensiva adversă învingândul şi pe portarul Miloš Volešák cu un şut violent. Participarea în cupele europene, sezonul 2015/16, a adus în visteria Daciei suma de 410.000 de euro din partea UEFA.