четверг, 8 октября 2015 г.

REMEMBER. MOLDOVA vs. RUSIA
Pe 9 octombrie, naţionala Moldovei de fotbal urmează să întâlnească selecţionata Rusiei în penultimul meci din cadrul preliminariilor Campionatului European-2016. Va fi cel de-al treilea meci între cele două reprezentative. În speranţa unui rezultat pozitiv al băieţilor noştri vă propun să facem o retrospectivă a întâlnirilor anterioare.
Meciul №1
Moldova – Rusia 0-1 (0-1).
Duminică. 4 iunie 2000. Amical.
Chişinău. Stadion: Republican. Spectatori: circa 16.000.
Moldova: Eugen Hmaruc (Tiligul), Alexandru Covalenco (Tiligul), Adrian Sosnovschi (Saturn), Ion Testemiţanu (Bristol City), Radu Rebeja (Uralan) înloc. 68’ Lilian Popescu (Nistru-Unisport), Iurie Osipenco (Constructorul-93) înloc. 53’ Vladimir Gaidamaşciuc (Sheriff), Alexandru Curtianu (Zenit, cpt.), Igor Oprea (Zimbru), Oleg Şişchin (ŢSKA Moscova) înloc. 46’ Valeriu Catânsus (Zimbru), Sergiu Epureanu (Samsunspor) înloc. 79’ Sergiu Rogaciov (Sheriff), Sergiu Cleşcenco (Maccabi Haifa). Antrenor: Alexandru Maţiura.
Rusia: Ruslan Nigmatullin, Dmitri Hlestov, Viktor Bulatov (54’ Dmitri Hohlov), Ghennadi Nijegorodov, Rolan Gusev, Evgheni Buşmanov, Viktor Onopko (cpt.) (59’ Iuri Drozdov), Vladimir Besciastnîh (54’ Serghei Semak), Egor Titov, Maksim Buznikin (53’ Aleksandr Panov), Andrei Tihonov (76’ Dmitri Loskov). Antrenor: Oleg Romanţev.
A marcat: Buznikin (13’).
A arbitrat: Attila Abraham; asistenţi: Janos Ring, Janos Balajti (toţi din Ungaria).
Cartonaş galben: Drozdov (64’).
Cartonaş roşu: Drozdov (78’– cumul de cartonaşe galbene).
Afişul meciului Moldova – Rusia din anul 2000
Meciul amical dintre Moldova şi Rusia a constituit o etapă de pregătire către preliminariile Campionatului Mondial din 2002 care avea să se desfăşoare pentru prima dată în Asia (Coreea de Sud şi Japonia).
Moldova, care a nimerit în grupa a 4-a preliminară alături de Suedia, Turcia, Slovacia, Macedonia şi Azerbaidjan, în anul 2000 mai disputase patru partide: cu Armenia (1-2), Lituania (2-1), Slovacia (2-0) (toate în cadrul Turneului internaţional din Cipru) şi amicalul cu San Marino (1-0).
Rusia până la meciul cu Moldova a obţinut rezultate contradictorii: 1-4 cu Israel, 4-4 cu selecţionata a doua a Germaniei, 2-0 cu SUA şi 1-1 cu Slovacia.
Partida s-a disputat pe stadionul Republican din Chişinău care era deja într-o stare avansată de degradare. Funcţionau doar tribunele de est şi de vest, cu toate acestea o parte din spectatori s-au încumetat să urmărească meciul de pe tribunele din spatele porţilor.
Ca şi în prezent, osatura naţionalei Moldovei pe atunci o constituiau fotbaliştii care evoluau în campionatul Rusiei: fundaşul Adrian Sosnovschi de la Saturn Ramenskoe, mijlocaşii Radu Rebeja de la Uralan Elista, Alexandru Curtianu de la Zenit Sankt-Petersburg şi Oleg Şişchin de la ŢSKA Moscova. Erau şi alţi stranieri, precum fundaşul Ion Testemiţanu (actualul vicepreşedinte al FMF atunci evolua în Anglia, la Bristol City), mijlocaşul Sergiu Epureanu (Samsunspor, Turcia) şi golgeterul lui Maccabi Haifa, Sergiu Cleşcenco. În poartă şi-a făcut debutul tânărul Eugen Hmaruc care l-a înlocuit pe experimentatul Denis Romanenco.
Alexandru Covalenco urmăreşte duelul dintre
Adrian Sosnovschi şi Vladimir Besciastnîh
Partida în sine a fost una anostă, cu puţine faze de poartă (poate şi din cauza căldurii, începutul meciului fiind programat la ora 18.00). Gazdele au ratat câteva ocazii bune de a înscrie. Oaspeţii au profitat de singura greşeală în defensiva noastră şi au marcat în minutul 13 (!) unicul gol al partidei. S-a evidenţiat atacantul lui Spartak Moscova, Maksim Buznikin.
A ieşit în evidenţă şi un alt jucător al ruşilor – Iuri Drozdov, fundaşul lui Lokomotiv Moscova. În minutul 59 acesta l-a înlocuit pe căpitanul Viktor Onopko. Peste 5 minute a primit primul cartonaş galben, iar în minutul 78 pe cel de-al doilea, fiind nevoit să părăsească terenul. De menţionat că arbitrul întâlnirii, ungurul Attila Abraham, a fost destul de tolerant, în decursul celor 90 de minute avertizândul doar pe Drozdov.
După meci, Alexandru Maţiura, antrenorul naţionalei noastre, s-a arătat dezamăgit de rezultat şi evoluţia unor jucători, menţionând că „am încasat gol într-o situaţie când o echipă bună nu are dreptul să comită asemenea gafe”.

Meciul №2
Rusia – Moldova 1-1 (0-0).
Duminică. 12 octombrie 2014. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Moscova. Stadion: Otkrîtie Arena. Spectatori: 30.017.
Rusia: Igor Akinfeev, Serghei Parşivliuk, Serghei Ignaşevici, Vladimir Granat, Vasili Berezuţki (cpt.), Denis Gluşakov, Alan Dzagoev, Denis Cerîşev (62’ Dmitri Poloz), Aleksei Ionov (75’ Gheorghi Şcennikov), Aleksandr Kerjakov (46’ Magomed Ozdoev), Artiom Dziuba. Antrenor: Fabio Capello.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, cpt.), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru), Iulian Erhan (Zimbru), Andrei Cojocari (Milsami) înloc. 73’ Petru Racu (Veris), Alexandru Gaţcan (FC Rostov), Artur Ioniţă (Hellas Verona), Alexandru Dedov (Zimbru) înloc. 82’ Eugeniu Sidorenco (Hapoel Nazareth Illit), Igor Picuşciac (Amkar) înloc. 46’ Artur Patraş (Milsami). Antrenor: Alexandru Curtianu.
Au marcat: Dziuba (73’ – penalty) / Epureanu (74’).
A arbitrat: Kristinn Jakobsson; asistenţi: Gunnar Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson; al 4-lea oficial: Sigurdur Oli Thorleifsson; arbitri adiţionali: Thorvaldur Arnason, Thoroddur Hjaltalin (toţi din Islanda). Observator: Ryszard Wójcik (Polonia). Delegat: Pierino Lardi (Elveţia).
Cartonaşe galbene: Erhan (33’), Golovatenco (72’), Sidorenco (90’+2).
Alexandru Gaţcan nu este deprins să cedeze în faţa oricărui adversar
Acesta a fost al treilea meci din actualele preliminarii. În ajunul partidei adversarele aveau un moral diferit. Moldova a suferit două înfrângeri (0-2 cu Muntenegru în deplasare şi 1-2 cu Austria pe teren propriu), iar Rusia a obţinut o victorie (4-0 cu Liechtenstein acasă) şi o remiză (1-1 cu Suedia în deplasare).
A fost abia al doilea meci al lui Alexandru Curtianu la timona naţionalei. De menţionat că el a fost căpitanul selecţionatei noastre 14 ani în urmă când pentru prima dată am dat piept cu ruşii.
Înaintea partidei s-a ţinut un minut de reculegere în memoria celebrului fotbalist sovietic Fiodor Cerenkov.
Ruşii au ieşit pe teren ferm convinşi că vor obţine o victorie lejeră. Înaintea meciului specialiştii lor pronosticau scoruri de la 3-0 în sus. Nimeni nu s-a aşteptat la un asemenea rezultat, mai ales că a fost primul meci al selecţionatei Rusiei pe Otkrîtie Arena, noul stadion al lui Spartak Moscova.
Prima repriză a fost una echilibrată, iar în final moldovenii chiar au ratat şansa să deschidă scorul prin Alexandru Gaţcan.
În lupta pentru balon autorii golurilor,
Artiom Dziuba şi Alexandru Epureanu
Ruşii au dominat jocul, dar fără a crea ocazii clare de gol. A fost nevoie de ajutorul arbitrului islandez Kristinn Jakobsson care a dictat un penalty destul de dubios după un duel între Victor Golovatenco şi Artiom Dziuba. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de acelaşi Dziuba cu toate că Ilie Cebanu a ghicit colţul în care a şutat atacantul.
Bucuria ruşilor n-a durat decât un minut. Ai noştri au obţinut dreptul l-a un corner. A executat Alexandru Dedov, iar căpitanul reprezentativei noastre, Alexandru Epureanu, a marcat cu capul golul egalizator.
* * *
Cu siguranţă, meciul de pe 9 octombrie ruşii din nou îl vor trata cu nasul pe sus (în clasamentul FIFA, publicat recent, Rusia ocupă locul 26, iar Moldova – 132). Mai ales că din lotul nostru lipsesc cei mai buni jucători ai momentului: Alexandru Epureanu, Artur Ioniţă şi Alexandru Dedov (accidentaţi), Victor Golovatenco şi Alexandru Gaţcan (descalificaţi). Subaprecierea adversarului şi mobilizarea totală pot constitui principalele noastre atuuri. Va fi primul meci al lui Ştefan Stoica pe banca tehnică a naţionalei. Îi dorim lui şi echipei baftă!